Na czym polega analiza składu ciała?

ZDROWIE

Written by:

Wiele osób w trakcie odchudzania zwraca uwagę tylko i wyłącznie na swoje BMI, jednakże nie jest ono aż tak istotne. Jeśli proces odchudzania nie przebiega dla nas satysfakcjonująco, warto wówczas przeprowadzić analizę składu ciała. Dzięki niej, będziemy wiedzieć, co dokładnie zmienia się w naszym organizmie. Dostaniemy informacje o tym, czego jest w nim wystarczająco, a czego za dużo. Analizator składu ciała poda nam niezbędne do ustalenia prawidłowej diety informacje. Będziemy mogli także na bieżąco kontrolować skład ciała, w trakcie odchudzania.

 

Jak wygląda analiza składu ciała?

Analizator składu ciała pozwala odczytać wiele istotnych parametrów, nie tylko masę ciała i wskaźnik BMI, ale także: zawartość masy wodnej, tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, masę kostną, tłuszcz trzewny, czy podstawową przemianę materii. A więc jak wygląda analiza składu ciała? Metoda bioimpedancji elektrycznej stosowana w trakcie wykonywania analizy, polega na tym, iż sygnały elektryczne o niskim poziomie natężenia przepływają przez nasze ciało. My nie jesteśmy w stanie w ogóle to odczuć. Aby, przeprowadzić analizę musimy stanąć na urządzeniu gołymi stopami, bez wierzchniego odzienia oraz jakichkolwiek metalowych elementów garderoby i akcesoriów. Diody wysyłają sygnał elektryczny, przepływający przez płyny komórkowe w mięśniach oraz innych tkankach. Dochodzą do tkanki tłuszczowej, gdzie napotykają opór. Opór ten nazywany jest impedancją.  Do odczytania wyników, wykorzystuje się wiele formuł matematycznych, a w finale uzyskujemy procentowy oraz kilogramowy skład ciała. Bardzo często podczas analizy, wykorzystuje się urządzenie InBody 770 czy InBody 270. Takie analizatory składu ciała, pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych wyników, w krótkim czasie.

Czego można się dowiedzieć dzięki analizie?

Za pomocą analizy poznamy między innymi:

  • Zawartość tkanki tłuszczowej

Prawidłowy wynik, powinien mieścić się w granicy od 15 do 18 procent jeśli chodzi o mężczyzn, a także pomiędzy 16 a 20 procent u kobiet. Jest to niezwykle ważny czynnik, za którego pomocą jesteśmy w stanie zdiagnozować nadwagę i otyłość, po czym wybrać odpowiednią dietę i ustalić optymalny plan treningowy.

  • Procent wody

Powinien mieścić się w przedziale od 45 do 60 procent niezależnie od płci. Pokazuje on, jaka jest ogólna zawartość wody w naszym organizmie. U osób z nadwagą jest on niższy.

  • Masa mięśniowa

Nie istnieją tutaj normy, gdyż zawartość masy mięśniowej zależy głównie od stopnia aktywności. Warto mieć na uwadze, iż tkanka mięśniowa jest cięższa niż tłuszcz.

  • Stopień otłuszczenia narządów

To bardzo ważna dla nas informacja. Tłuszcz gromadzący się na narządach wewnętrznych, może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. W przypadku, gdy jest go wiele, możemy wówczas być narażeni na nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu czy cukrzycę typu II. Stopień otłuszczenia narządów powinien oscylować w granicy od 1 do 12, jeśli wynosi od 13 do 59, wówczas wskazuje to na nadmiar ilości tłuszczu okołonarządowego.

Kto nie może wziąć udziału w analizie składu ciała?

  • osoby z wszczepionymi metalowymi implantami
  • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca
  • osoby z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej
  • osoby cierpiące na padaczkę
  • kobiety w ciąży

Analizy składy ciała nie powinno się wykonywać u dzieci poniżej 3 roku życia, a także u kobiet w trakcie menstruacji. Jest ona natomiast polecana wszystkim osobom odchudzającym się, a także ludziom, którzy chcą lepiej poznać swoje ciała, dowiedzieć się czy jest zdrowe.

 

Comments are closed.