Miesiączka to dla wielu dziewcząt i kobiet czas, kiedy starają się ograniczać aktywność fizyczną. Część z nich obawia się dyskomfortu podczas forsownych ćwiczeń, inne zaś boją się, że wskutek uprawiania sportu pojawią się krępujące ślady na ubraniu. I mimo że okres coraz rzadziej jest tematem tabu, to wciąż nurtujące jest pytanie, czy podczas miesiączki można uprawiać sport.
Siła endorfin
Nawet przebiegający bez fizycznego bólu okres łączy się ze swoistym dyskomfortem. Stąd warto poszukać prostych sposobów na to, by nie myśleć o menstruacji, skupiając się na czymś milszym. Dobrym pomysłem jest wspomaganie się naturalnymi hormonami – endorfinami, które działają podobnie do narkotyków. Co ważne, ich uwalnianie się w żaden sposób nie łączy się z ryzykiem dla zdrowia. Endorfiny działają terapeutycznie, pojawiając się między innymi wskutek aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i witalność także podczas okresu.
Ćwiczyć, ale z głową
Podczas miesiączki dobrze jest nie rezygnować z ćwiczeń. Trzeba tylko wiedzieć, że nie każdy rodzaj aktywności jest wskazany, szczególnie że często podczas okresu pojawiają się bóle brzucha czy nudności. Ciekawostką jest to, że podczas miesiączki oraz w kilka dni po jej zakończeniu zdolności organizmu do fizycznego wysiłku są wyższe niż zazwyczaj. Ten fakt warto wykorzystać, ćwicząc z głową.
Tenis ziemny, szybki bieg, brzuszki, intensywny aerobik i inne ćwiczenia aktywujące dolne partie brzucha nie są polecane podczas okresu. Natomiast świetnym sposobem, jak połączyć menstruację z aktywnością sportową, są między innymi: pływanie (najlepiej żabką), jazda na rowerze, spacery (także szybsze), stretching, marszobieg, joga czy pilates. Z powodzeniem też można korzystać z uroku wielu gier zespołowych, jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna (piłka ręczna jest dość ryzykowna, a to ze względu na kontakt i częste uderzenia w okolicach brzucha).
Komfort
Czy w czasie miesiączki można ćwiczyć? Oczywiście, ale też poza doborem rodzaju aktywności należy zadbać o higienę. Optymalnym rozwiązaniem, które nie krępuje ruchów, są tampony. Dobrze dopasowane pod względem wielkości i chłonności sprawiają, że ćwiczenia podczas menstruacji kojarzyć się będą przede wszystkim z dobrą zabawą i zastrzykiem endorfin.
Miesiączka a sport wyczynowy?
W niektórych dyscyplinach, jak np. w sportach walki, rozwiązaniem pozwalającym na ten rodzaj aktywności jest przesunięcie okresu za pomocą hormonów. Zdarza się, że zawodniczki MMA czy pięściarki przed ważną walka potyczką regulują menstruację za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast mniej kontaktowych dyscyplinach takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.
Więcej informacji znajdziesz na https://nastolatki.myob.pl/
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Konferansjer – mistrz ceremonii i gospodarz niezwykłych wydarzeń - 16 sierpnia 2023