Pizza – danie o wielu smakach

DIETA

Written by:

Szynka, pomidor czy pieczarki to tylko kropla w morzu dodatków, które mogą tworzyć świetną kompozycję z jednym z najpopularniejszych dań na świecie. Jak smakuje pizza?

Pizza tradycyjna, czyli jaka?

To danie, które zyskało uznanie wśród ogromnej liczby smakoszy, w wielu krajach Europy, ale także na innych kontynentach! Fenomen pizzy wynika z tego, że danie może zostać przygotowane z wykorzystaniem bardzo szerokiego zakresu dodatków. Prawdę mówiąc – co chwilę przekonujemy się o tym, że “czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy”. Kawałek płaskiego, drożdżowego ciasta w kształcie okręgu w najbardziej podstawowej wersji zawiera sos pomidorowy, ser mozzarella oraz zioła. Niemniej jednak – coraz częściej słyszymy o dodatkach, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasują do tego, z czym na co dzień kojarzymy pizzę.

W gronie najpopularniejszych wersji znajdziemy również Capriciosę (ze składnikami takimi jak sos pomidorowy, ser mozzarella, pieczona szynka, pieczarki i pomidory lub papryka). W menu wielu restauracji bardzo często pojawia się także pizza hawajska (zawiera sos pomidorowy, ser mozzarella, kurczaka, ananasa, kukurydzę i oregano). Trzecim “klasykiem” jest Fungi (z sosem pomidorowym, serem mozzarella, oregano i pieczarkami).

Danie w wersji niecodziennej

Historia pizzy rozpoczyna się w momencie, kiedy Grecy podawali płaski kawałek chleba, polanego oliwą, z dodatkiem ziół. Wiele lat później do standardowej wersji pizzy dołączył jeszcze sos pomidorowy.

Z biegiem lat, na popularności zyskiwały coraz to nowe składniki. Dziś jedną z popularnych pozycji w wielu pizzeriach jest pizza o smaku kebaba (ze składnikami takimi jak na przykład sos pomidorowy i sos czosnkowy, ser mozzarella, pomidor, ogórek, czerwona cebula i oregano).

Choć wielu mięsożerców w ogóle nie uznaje tego rozwiązania – ogromną popularnością cieszy się dzisiaj również pizza w wersji wegetariańskiej. Bardzo często zawiera składniki takie jak sos pomidorowy, ser mozzarella, pieczarki, kukurydzę, brokuły, pomidory i ogórki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *