Wózki widłowe i inne pojazdy poruszające się w halach magazynowych i innych krytych konstrukcjach są widokiem powszednim. Z racji częściowej pracy wewnątrz pomieszczeń nie mogą one być zasilane energią pochodzącą ze spalania ropy naftowej, gazu LPG czy benzyny. Doskonałymi do takich zadań okazały się akumulatory trakcyjne, które mogą magazynować stosunkowo duże ilości energii przy jednoczesnej lekkości umożliwiających ich montaż w pojazdach o napędzie elektrycznym.
Działanie i budowa baterii trakcyjnej
Akumulatory trakcyjne posiadają różną pojemność. Jest ona zależna przede wszystkim od liczby zastosowanych w akumulatorach ogniw. Są one chowane w metalowej skrzyni powlekanej materiałem kwasoodpornym Przykładowo akumulatory oferowane przez Bater.pl występują w trzech podstawowych rodzajach:
1) DIN – baterie z ogniwami PzS o pojemnościach od 100Ah do 1550Ah
2) BS – baterie z ogniwami PzB o pojemnościach od 46Ah do 1050Ah
3) PN EN 60254-1 – typoszereg akumulatorów blokowych do 200Ah
Takie systemy baterii trakcyjnych są odporne na naprężenia mechaniczne, co w połączeniu z doskonałym stosunkiem energii wprowadzonej podczas ładowania a wykorzystaną podczas pełnego rozładowywania, zapewnia żywotność dochodzącą aż do 1500 cykli. W zależności od przeznaczenia mogą one występować również w technologii żelowej, AGM czy litowo-jonowej. Od intensywności wykonywanych prac warto dobrać baterię o różnym napięciu.
Sposób ładowania a trwałość baterii
Bardzo istotne jest to by ładować je od razu po rozładowaniu. Warto także pamiętać by nie nie dopuszczać do rozładowania akumulatorów poniżej 20 procent pojemności znamionowej. Skutkuje to bowiem spadkiem masy czynnej, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia wydajności, a tym samym czasu pracy podczas kolejnych cykli. W zależności od potrzeb ładowanie może się odbywać za pomocą ładowarek konwencjonalnych, niskoczęstotliwościowych lub wysokoczęstotliwościowych. Baterie zamówisz u producenta na: https://www.bater.pl/baterie-trakcyjne/
Bezpieczeństwo ładowania
Należy pamiętać, ze samo ładowanie baterii trakcyjnych wiąże się z pewnym ryzykiem. W związku z tym powinno się ono odbywać jedynie pod okiem wykwalifikowanego personelu w specjalnie przystosowanym do tego miejscu. Strefa ładowania akumulatorów musi znajdować się z dala od materiałów łatwopalnych. Ładowanie powinny się znajdować na dedykowanym do tego podeście, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru. Równie ważne jest zapewnienie efektywnej wentylacji pomieszczenia, w którym odbywa się ładowanie akumulatorów trakcyjnych. Pozwala to obniżyć poziom gromadzenia się sprężonego gazu, który w specyficznych warunkach może być łatwopalny i silnie wybuchowy.
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Konferansjer – mistrz ceremonii i gospodarz niezwykłych wydarzeń - 16 sierpnia 2023