Na początku swojego życia właściwie ciągle się uczymy. Od momentu rozpoczęcia pierwszej klasy podstawówki aż do końca szkoły średniej przyswajanie wiedzy jest naszą codziennością. Po maturze bardzo wielu ludzi decyduje się na studia, aby zdobyć wykształcenie i zawodowe kwalifikacje. Jednak, gdy nadchodzi czas, kiedy praca z dorywczej, podejmowanej czasem równocześnie z nauką, zamienia się w pełnoetatową, a dodatkowo pojawiają się czasem inne życiowe obowiązki, ewentualna dalsza edukacja najczęściej odchodzi w zapomnienie.
Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak wiele osób, które po prostu lubią poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę w usystematyzowany sposób być może chciałoby uczyć się dalej, ale nie do końca wiedzą, jakie mają ku temu możliwości.
Nie musisz zaczynać od początku
Aby kontynuować naukę na uczelni nie trzeba wcale robić doktoratu ani rozpoczynać drugiego kierunku, docelowo kończącego się licencjatem lub magisterką. Dla osób, które już ukończyły jeden kierunek studiów, dobrym pomysłem na dalszy rozwój mogą być studia podyplomowe. Ich oferta jest zróżnicowana (warto sprawdzić np. tutaj: https://wwszip.pl/oferta-studiow-podyplomowych/ ) i zapewnia nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy, ale też uzyskania dodatkowych kwalifikacji. Studia podyplomowe od tradycyjnych różnią się przede wszystkim czasem trwania – zwykle odbywają się w ciągu trzech, maksimum czterech semestrów. Dodatkowo zajęcia zorganizowane są w weekendy, a zatem jest to tryb zaoczny. W obecnych czasach coraz więcej uczelni (np. WSZiP) umożliwia uczestnictwo w tego typu studiach w sposób zdalny, co może dodatkowo ułatwiać zaangażowanie się w nie, a tym samym podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki.
Nie tylko “papierek”
Rzecz jasna ukończenie studiów podyplomowych ukoronowane jest otrzymaniem odpowiedniego certyfikatu, który może być interesującym punktem w CV i atutem w czasie poszukiwania nowej pracy. Bardzo wiele osób, zapisujących się na studia podyplomowe, motywację do nich czerpie właśnie z możliwości zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności, potwierdzonych świadectwem. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jednak nauka na studiach podyplomowych to nie tylko odhaczanie obecności na zajęciach i prac zaliczeniowych, ale przede wszystkim rzeczywista szansa na rozwój. Zwłaszcza dla osób posiadających monotonną i niewymagającą wysiłku intelektualnego pracę lub tych, które większość czasu spędzają na zajmowaniu się domem, obecność na studiach podyplomowych może być świetną okazją do satysfakcjonującego samodoskonalenia, ale też poznania nowych ludzi i przeżycia ciekawych doświadczeń!
- Domki w Rowach – doskonałe miejsce na wakacje nad Bałtykiem - 20 września 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Konferansjer – mistrz ceremonii i gospodarz niezwykłych wydarzeń - 16 sierpnia 2023