najem regulacje prawne asbusssines Regulacje prawne umowy najmu określają również zasady związane z ewentualnymi zmianami w umowie, które mogą być dokonywane tylko za zgodą obu stron. Przepisy prawne dotyczące najmu mogą również określać obowiązek wynajmującego do ubezpieczenia mieszkania od ewentualnych szkód.

Wymagania dla hal produkcyjnych

PRACA

Written by:

W kontekście wymagań, które powinny spełniać hale produkcyjne, wyszczególnić możemy dwa główne aspekty. Po pierwsze – wymagania związane z przepisami BHP – odnoszą się one przede wszystkim do tematyki ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa konstrukcji, oraz norm – między innymi w zakresie oświetlenia, hałasu czy temperatury. Drugą niezwykle ważną kwestią, są oczekiwania ze strony inwestora – w odniesieniu do przeznaczenia hali, zagospodarowania przestrzeni, wdrożonych usprawnień i wyboru konkretnych rozwiązań architektonicznych.

Wymogi bezpieczeństwa w halach produkcyjnych

To właśnie po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na hali. Bezpośrednio odnosi się do tego między innymi art. 213. § 1. prawa pracy, który mówi, że “Pracodawca jest obowiązany zapewniać, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców, zgodnie z odrębnymi przepisami.”. Ze względu na specyfikę pracy w halach produkcyjnych, konieczne jest spełnienie restrykcyjnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego – określana jest klasa odporności i gęstość obciążenia ogniowego, a także ilość stref pożarowych w budynku – w oparciu o takie zmienne jak wielkość hali, liczba pracowników, przechowywane materiały, urządzenia i wiele innych. Stwarza to konieczność doboru takich materiałów konstrukcyjnych, które zapewnią ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu, maksymalnie chroniąc budynek przed uszkodzeniami. Innym wspomnianym wcześniej ważnym aspektem jest też oświetlenie – hale produkcyjne muszą w tym zakresie spełniać normy PN-EN 12464-1 i PN-EN 12665:2008. Zainstalowane systemy muszą zapewniać prawidłowe natężenie i odpowiednią barwę światła, wraz ze współczynnikiem oddawania kolorów. Hala produkcyjna musi również spełniać wymagania odnośnie systemów wentylujących, które zapewniają świeże powietrze dla pracowników, a także odprowadzają zanieczyszczenia z miejsc emisji. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.kobexstal.pl/pl/hale-produkcyjne.html

Wymagania inwestora

Osobną kwestię stanowią indywidualne wymagania inwestora. Rolą wykonawcy jest dokładnie wcielić je w życie – efektywnie dopasować tworzoną przestrzeń do rodzaju produkcji, oraz do ewentualnych preferencji w zakresie użytych materiałów konstrukcyjnych. Ważne jest, aby wykonawca gwarantował szerokie możliwości dostosowania poszczególnych segmentów hali pod zapotrzebowanie zleceniodawcy i był w stanie zagwarantować fachowe doradztwo na każdym etapie – od projektu aż po budowę i poszczególne detale. Zadaniem wykonawcy jest zatem doradztwo, pomoc i realizacja projektu, zadbanie o bezpieczeństwo, oraz spełnienie wymienionych wcześniej wymogów i norm.

Właśnie takie wsparcie zyskujesz współpracując z firmą Kobex, która od lat tworzy nowoczesne, inteligentnie zaprojektowane i bezpieczne hale przemysłowe dla przedsiębiorstw działających w wielu różnych branżach. Więcej o ofercie dowiesz się wchodząc na stronę internetową – Kobexstal.pl

Comments are closed.